Connect with us
Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button Texting Icon Button
GRAND ISLAND WEATHER

Basketball on the court in the background with the words high school basketball scoreboard on the left.

High School Basketball Scores from Thursday February 25th


Basketball on the court in the background with the words high school basketball scoreboard on the left.

BOYS PREP BASKETBALL=

NSAA Playoffs=

Class C-1=

Sub-district C1-1=

Auburn 47, Fairbury 36

Sub-district C1-2=

Milford 64, Lincoln Christian 53

Sub-district C1-3=

Ashland-Greenwood 41, Louisville 24

Sub-district C1-4=

Omaha Concordia 52, Douglas County West 50

Sub-district C1-5=

Wahoo 78, North Bend Central 66

Sub-district C1-6=

Boone Central 57, Columbus Scotus 41

Sub-district C1-7=

Wayne 57, Logan View-Scribner-Snyder 43

Sub-district C1-8=

Pierce 54, Battle Creek 35

Sub-district C1-9=

Adams Central 63, Gibbon 35

Sub-district C1-10=

St. Paul 74, Central City 71

Sub-district C1-11=

Kearney Catholic 59, Cozad 27

Sub-district C1-12=

Ogallala 66, Mitchell 51

Class C-2=

Sub-district C2-1=

Freeman 53, Tri County 48

Sub-district C2-2=

Yutan 75, Palmyra 52

Sub-district C2-3=

Oakland-Craig 53, Clarkson/Leigh 45

Sub-district C2-4=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 61, Wakefield 49

Sub-district C2-5=

Hartington Cedar Catholic 52, Lutheran High Northeast 39

Sub-district C2-6=

West Holt 63, Neligh-Oakdale 57

Sub-district C2-7=

Sutton 60, Hastings St. Cecilia 39

Sub-district C2-8=

Grand Island Central Catholic 49, Centennial 44

Sub-district C2-9=

Twin River 57, Cross County 48

Sub-district C2-10=

Amherst 74, Cambridge 43

Sub-district C2-11=

Hershey 60, Chase County 51

Sub-district C2-12=

Bridgeport 75, Bayard 39

Class D-1=

Sub-district D1-1=

Nebraska City Lourdes 37, Johnson-Brock 36

Sub-district D1-2=

Mead 37, Omaha Christian Academy 19

Sub-district D1-3=

Howells/Dodge 53, Humphrey/Lindsay Holy Family 49

Sub-district D1-4=

Walthill 65, Laurel-Concord/Coleridge 61

Sub-district D1-5=

Creighton 42, Osmond 38

Sub-district D1-6=

Bruning-Davenport/Shickley 40, Deshler 24

Sub-district D1-7=

Kenesaw 41, Blue Hill 33

Sub-district D1-8=

Central Valley 61, Fullerton 53

Sub-district D1-9=

Southern Valley 56, Elm Creek 40

Sub-district D1-10=

Burwell 63, Ansley-Litchfield 61, OT

Sub-district D1-11=

North Platte St. Patrick's 75, Maxwell 34

Sub-district D1-12=

Perkins County 52, Leyton 45

Class D-2=

Sub-district D2-1=

Falls City Sacred Heart 67, Sterling 35

Sub-district D2-2=

Diller-Odell 45, Friend 31

Sub-district D2-3=

Parkview Christian 70, Osceola 53

Sub-district D2-4=

Humphrey St. Francis 71, Pender 45

Sub-district D2-5=

Elgin Public/Pope John 67, Spalding Academy 54

Sub-district D2-6=

Wynot 42, St. Mary's 38

Sub-district D2-7=

Silver Lake 30, Heartland Lutheran 28

Sub-district D2-8=

Loomis 56, Sumner-Eddyville-Miller 54, OT

Sub-district D2-9=

Medicine Valley 47, Wallace 40

Sub-district D2-10=

Mullen 49, Paxton 36

Sub-district D2-11=

Potter-Dix 80, South Platte 53

Sub-district D2-12=

Hay Springs 49, Crawford 21

 

GIRLS PREP BASKETBALL=

NSAA Playoffs=

Class A=

District A-1=

Lincoln Pius X 67, Bellevue West 41

District A-3=

Lincoln Southwest 58, Norfolk 35

District A-4=

Omaha Central 76, Lincoln North Star 54

District A-5=

Fremont 93, Papillion-LaVista 52

District A-6=

North Platte 64, Bellevue East 50

District A-7=

Lincoln East 63, Papillion-LaVista South 44